نقاط مفید حجامت در بدن

نقاط مفید حجامت در بدن

موضوع آنچه در این مقاله خواهید خواند،  نقاط مفید حجامت در بدن می باشد که شما را در یک حجامت صحیح یاری می دهدهمچنین نکات قبل و بعد حجامت هم حائز اهمیت می باشد

 

نقاط مفید حجامت در بدن خواص حجامت کردن آن نقاط :

 نقاط مفید حجامت در بدن
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

– حجامت کردن در گودى پس گردن (نقره) در مورد سنگینى سر مفید است.
– حجامت کردن اخدعان (=دو رگى است که در دو طرف پشت گردن واقع شده) سر و صورت و چشمها را از سنگینى و رخوت بیرون مى ‏آورد و براى درد دندانها بسیار نافع است بسیار مى ‏شود که در این موارد کار فصد را صورت میدهد.
– گاهى زیر ذقن(=زیر چانه) را حجامت می کنند براى معالجه قلاع (=زخمى که در دهان و زبان پیدا مى ‏شود به خصوص در اطفال) و فساد لثه‏ هاى دندان و خیلى از بیماریهاى دهان.

 

 نکته مهمحجامت از میان دو کتف در مورد بیمارى خفقان، طپش قلب، دوران سر که از امتلاء معده و حرارت باشد سودمند است و گاهى از دردهاى مزمن که در کلیه‏ ها و مثانه و رحم پیدا مى‏ شود تخفیف میدهد، خون حیض را روان می گرداند در مورد بیماران ثالول (=دانه‏ هائى است که در بدن بشکل آبله پیدا مى‏ شود) و مبتلایان بدمل بسیار نافع است.

 نقاط مفید حجامت در بدن
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

نکاتی سودمند در مورد حجامت:
– چیزى که در تخفیف درد حجامت خیلى مؤثر است این است که در اول مرتبه که شاخ حجامت را میگذارند کم و سبک بمکند و بتدریج بر آن بیافزایند و در مراتب بعد بیشتر از قبل مکیده شود.

– بعد از گذاشتن شاخ حجامت (=ابزار قدیم حجامت که در زمان حال از لیوان حجامت استفاده میشود) باید صبر کرد تا موضع آن سرخ شود و باید این کار تکرار شود تا کاملا قرمز و آماده انفجار گردد.

– تیغ را در محل حجامت باید به مدارا و نرمى کشید و قبل از زدن تیغ بهتر آن است که با روغن محل را ماساژ دهند همچنین موقع فصد این ملاحظات باید بکار رود.

– مالیدن روغن بمحل فصد(رگ زنی) از درد آن می کاهد و نیز شاخ و تیغ را باید بروغن بیالایند بعد از فصد و حجامت نیز محل آنها را باید با روغن مالش داد.

هنگام فصد باید قطره ای از روغن را  روى رگ بچکانند تا رگ مقصود از نظر ناپدید نشده و اشتباهی صورت نگرید.

– فرد که میخواهد فصد را انجام دهد(فصاد) رگى را باید انتخاب کند که به گوشت زیاد پیچیده نباشد زیرا کم بودن گوشت موجب کم شدن درد میگردد.

-از همه بیشتر بریدن رگ قیفال و حبل ذراع دردناکتر است زیرا پوست روى آنها محکم‏تر چسبیده و اتصالشان به عضله بیشتر است.

-اما فصد اکحل و رگ باسلیق اگر روى آنها را گوشت نگرفته باشد دردش کمتر است، لازم است هنگام فصد محل را بدستمال آب گرم محکم بمالند تا خون جمع‏ آورى شود. خصوصا در  فصل زمستان این گونه فصد پوست را نرم کرده  و درد را کم و دفع خون را آسان تر میکند.

باید و نباید های قبل و بعد از حجامت:

علاوه بر تمام این دستورات که در فصد و حجامت گفته شد لازم است قبل از خون گرفتن حدود دوازده ساعت از مقاربت و نزدیکی با زنان اجتناب گردد.

روزى را براى خون گرفتن باید انتخاب کنید که هوا صاف و روشن باشد و باد و طوفانى در کار نباشد و از خون به مقدارى خارج شود که وصفش تغییر کند.

روزى را که حجامت میکنى حمام گرفن جایز نیست، زیرا که موجب درد مى ‏شود، اگر بتوانى به فاصله یک ساعت بعد از حجامت مقدارى آب گرم بر سر و بدنت بریز، بعد از حجامت همان طور که گفته شد از  حمام گرفتن پرهیز کنید که باعث تب دائم مى گردد.

زمانی که بعد از حجامت به حمام رفتید و خود را  شستشو دادید، تکه هایی از پارچه ابریشم یا خرقه نرم از هر چه باشد بر محل حجامت بگذارید.

بعد از خون گرفتن بقدر گودى کف دست تریاک فاروق (=نوعی داروی ترکیبی است)را در شربت معتدل مفرحى حل کنید و بنوشید یا با آب میوه ممزوج کنید اگر یافت نشود با شراب اترج اگر آنهم نیافتید بعد از کوبیدن خوب زیر دندانها نرم کنید و جرعه ای آب خالص  رویش بنوشید.

در  فصل زمستان و هواى سرد قدرى سکنجبین عنصلى عسلى بعد از حجامت بنوشید، زیرا اگر به این دستور عمل کنید از بیماری هایی همچون: برص و بهق و لقوه و جذام باذن خداوند متعال در امان خواهید ماند.

خوردن انار ترش و شیرین (ملس) را فراموش نکنید غفلت که نفس را تقویت می کند و خون را صاف می نماید و تا سه ساعت بعد از حجامت غذاى شور نخورید، زیرا بیم آنست که بجرب و خارش گرفتار شوید.

چنانچه در فصل زمستان حجامت کردید از خوردن تیهو دریغ نکنید و از همان شربتى که طرز تهیه آن قبلا ذکر شد(بعد از حجامت نوشیدن) و محل حجامت را بروغن شب بو یا مقدارى از مشک و گلاب بیالایید و در همان ساعتى که از خون گرفتن (حجامت)فارغ شدید مقدارى گلاب بر سرخود بپاشید.

در فصل تابستان برای حجامت خوردن شورباى سرکه و هلام و مصوص بسیار نیکو و مفید است‏ .

خوردن ترشى بعد از حجامت خیلى مفید است، استعمال روغن بنفشه یا گلاب و کافور هم بسیار سودمند و مفید و خوردن شربت مذکور بعد از طعام خیلى به مورد و به جا است.

به یاد داشته باشید روزى را که در آن حجامت میکنید از حرکت کردن زیاد و خشم و غضب و عمل مجامعت پرهیز کنید.  گوشت ماهى و تخم مرغ را با هم در یک وعده غذایی مصرف نکنید، زیرا اجتماع این دو خوراکى در معده انسان مولد ناخوشى نقرس و قولنج و بواسیر و درد دندان است.

هم چنین خوردن شیر با نبیذ براى کسانى که نبیذ میخورند باعث مرض نقرس و برص مى‏شود خوردن تخم مرغ زیاد و مداومت آن مرض کلف‏ را در صورت پدید مى ‏آورد.

 نکته:

بعد از حجامت کردن خوردن غذاهاى شور و گوشت هاى پرنمک به خصوص ماهى شور موجب بهق و جرب میگردد .

 

در حدود 10 سال پیگیر طب سنتی برای پیدا کردن روش های درمانی و مفید بودم . پس از آن تصمیم گرفتم آرشیو و مرجعی برای طب سنتی راه اندازی کنم ، هم اکنون این آرشیو به نام "ضربان زندگی" در اختیار شما هم هست . امیدواریم این آرشیو برای شما هم مفید باشد .

هــمـین حـالا بـپـیوندید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *