فواید گیاه سکبینه

فواید گیاه سکبینه

آنچه در این مقاله  خواهید دید در مورد فواید گیاه سکبینه و خاصیت های آن برای درمان برخی بیماری ها می باشد.فوایدگیاه سکبینه بسیار زیاد است که به برخی پرداخته ایم.

فواید گیاه سکبینه

فواید گیاه سکبینج

به فارسی سکبینه و عربی سکبینج است.

درخت سکبینه خودش بهره ه‏ایى ندارد و هرچه هست در انگم آن است. گویند نوعى‏ از بارزد گاهى تغییر یابد و سکبینه گردد. دیسقوریدوس گوید: سکبینه صمغ گیاهى است به شکل خیار و در یکى از سرزمینها مى ‏روید. سکبینه خوب و مرغوب از بیرون سرخ و در داخل سفید و صاف است و بویش میانه‏اى بین صمغ انگدان و بارزد است، مزه تند دارد. و بعضی اوقات سکبینه را با یکى از صمغها مخلوط مى‏ کنند و غیر اصلی و تقلبی مى‏ شود.

سکبینه‏ :

صمغ رزینى است که در کتاب های طب سنتى با نامهاى «سک‏بینه» و سکبینج» و «صاغافایون» و «صاغافیون» از آن نام می برند. به فرانسوى آن را (Sagapenum) و به انگلیسى نیز (Sagapenum)گویند. این صمغ از گیاهى گرفته مى ‏شود از خانواده‏Umbelliferae  که نام علمى آن‏(Ferula persica Willd) مى‏ باشد.

‏ گیاه شناسی و فواید گیاه سکبینه یا سکبینج:

گیاهى است چندساله به بلندى ۲- ۱ متر با ساقه ضخیم استوانه ‏اى؛ گلهاى آن زردرنگ و مجتمع چترى که در انتهاى ساقه قرار دارند. برگهاى آن پهن با بریدگی هاى عمیق که برگ را به قطعاتى با تقسیمات نوک‏ تیز تقسیم می کند و دندانه دار است. میوه آن تخم‏ مرغى شکل کوچک به ابعاد ۸ و ۵ میلى‏متر مى‏ باشد. این گیاه بومى ایران است و در دامنه‏ هاى زاگرس و مناطق کوهستانى شمال ایران شناسایى شده است. دکتر شلیمر در یادداشتهایش ذکر مى‏ کند که این گیاه بیشتر در نورآباد لرستان و کوه‏هاى چهارمحال وجود دارد و براى گرفتن صمغ، ساقه گیاه نزدیک برگ را شکاف مى‏ دهند، شیره آن خارج مى‏ شود و در مجاورت هوا سفت مى‏ شود.

بهترین و مرغوب ترین نوع سکبینج:

هر چه  این گیاه متراکم تر و صاف تر باشد و رنگ رویه ‏اش سرخ مایل به سفیدى و رنگ درونى اش سفید مایل به سرخى باشد و زودتر در آب حل شود بهتر و مرغوب تر است. و هرآنچه از اصفهان آرند بسیار خوب است. اما نوعى که به بارزد سفید شبیه است و با بارزد مخلوط شده است بد و نامرغوب است.

مزاج سکبینه یا سکبینج :

می توان گفت که این گیاه  در سوم گرم و در دوم خشک است.

خاصیت و فواید گیاه سکبینه یا سکبینج :

گدازنده، لطافت‏ بخش، بادشکن، گرمى‏ بخش و زداینده است.

کاربرد سکبینه در آرایش:

سکبینه را در برخی از غذاها استفاده می کنند و در زیبایی رنگ پوست نقش به سزایی دارد.

گیاه درمانی

فواید گیاه سکبینه در تسکین درد مفاصل:

در درمان فالج و گسستگى ماهیچه و وترهاى میان ماهیچه موثر است. سکبینه را تناول یا حقنه کنند،مواد ماندگار در سرین را اسهال دهد و درد سرد مفاصل را معالجه می کند.

فواید گیاه سکبینه برای مغز(بیماری های سر):

سکبینه، داروى صرع است و سردرد سرد و ناشى از باد را آرامش می بخشد و باعث تسکین آن می گردد.

فواید گیاه سکبینه برای چشم و بیماری های مربوط به چشم:

سکبینه،آماس پلک را فرو نشاند و لکه‏ هاى داخل چشم را از بین می برد و در درمان آب در چشم آمدن بهترین دارو است.        سکبینه را در سرکه آسیاب می کنند و بر ورم جوماننده (شعیره) ى پلک می گذارند تا ورم را از بین ببرد.قرحه‏ هاى چشم را     علاج می کند.

فواید گیاه سکبینه برای سینه:

سه‏ چهارم مخلوط شده  از سکبینه را با آب فیجن فشرده و سپس بخورند در  درمان سینه درد و پهلودرد و سرفه همیشگى،و بدتنفسى نافع است. و سینه را از خلطهاى نارسیده پاک گرداند.

فواید گیاه سکبینه برای اندامان غذا:

در درمان استسقا موثر است، آب زرد را بیرون ریزد. از سکبینه و بادام تلخ یا به جاى بادام تلخ، فیجن یا عسل یا نان گرم ضماد سازند درد کبد را ساکت و از بین می برد.

فواید گیاه سکبینه برای اندام های راننده:

سکبینه را بخورند یا در حقنه بکار برند. در درمان قولنج و درد و پیچش روده و از بین بردن سنگ گرده و مثانه بسیار موثر و مفید است. سکبینه شهوت‏ انگیز است. سکبینه را با (ادرومالى- عسل داود) مخلوط کنند و بخورند حیض را ریزش دهد، بچه را در زهدان بکشد. شکم را ملایم و نرم خواهد کرد(سکبینه ملین است). خلط لزج و آب زرد را بیرون ریزد و در هرحال سکبینه براى درد زهدان مفید موثر است.

فواید گیاه سکبینه در  درمان کردن تب :

از سکبینه می توان در درمان  تب هاى هر روزه استفاده نمود که بسیار سودمند است و باعث فروکش تب و درمان آن می شود.

فواید گیاه سکبینه برای زهرها:

سکبینه را بر پوست می مالند پادزهر خنثی کننده اثر نیش حشرات و ضد سم‏ خوردگى است. در این زمینه از بارزد بسیار مؤثرتر و سودمندتراست.

در حدود 10 سال پیگیر طب سنتی برای پیدا کردن روش های درمانی و مفید بودم . پس از آن تصمیم گرفتم آرشیو و مرجعی برای طب سنتی راه اندازی کنم ، هم اکنون این آرشیو به نام "ضربان زندگی" در اختیار شما هم هست . امیدواریم این آرشیو برای شما هم مفید باشد .

هــمـین حـالا بـپـیوندید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *