علائم پیش دیابت

پیش دیابت در حقیقت “پیش تشخیص” دیابت است و می‌توان آن را به منزله نشانه هشدار تلقی کرد. پیش دیابت عارضه‌ای است که در آن میزان گلوکز (قند) خون بالاتر از حد طبیعی است، اما این افزایش به اندازه‌ای نیست که دیابت محسوب شود. پیش دیابت بیانگر این است که چنانچه تغییرات ضروری در شیوه زندگی به وجود نیاید، در آینده دیابت نوع 2 بروز خواهد یافت.

اما خوشبختانه می‌توان از تبدیل پیش دیابت به دیابت نوع 2 جلوگیری کرد. با داشتن رژیم غذایی سالم، کاهش وزن، حفظ وزن مناسب و فعالیت داشتن می‌توان میزان قند خون را به حد طبیعی بازگرداند.

علائم پیش دیابت  :

 

علل و عوامل خطر مبتلا شدن به دیابت :

  • وزن: در صورت داشتن اضافه وزن (بالاتر از 25 بودن شاخص توده بدن (BMI)) و به ویژه انباشته شدن چربی بیش‌ از حد در ناحیه شکم، مستعد ابتلا به پیش دیابت هستید. سلول‌های چربی اضافی باعث افزایش مقاومت انسولینی بدن می‌شود.
  • کم تحرکی: فعالیت بدنی کم و اضافه وزن غالباً در نسبت مستقیم با یکدیگر قرار دارند. مراقب باشید که نداشتن فعالیت بدنی و کم تحرکی احتمال ابتلا به پیش دیابت را چند برابر خواهد کرد.
  • سابقه خانوادگی: پیش دیابت عوامل ارثی نیز دارد. اگر یکی از خویشاوندان نزدیک‌تان در حال حاضر یا در گذشته مبتلا به این عارضه بوده است، شما نیز احتمالا مستعد ابتلا به آن هستید.
  • نژاد/ قومیت: بعضی گروه‌های قومی، مانند آفریقایی ـ امریکایی‌ها، اسپانیایی‌ یا پرتغالی زبان‌های امریکای لاتین، سرخ‌پوستان و امریکایی‌های آسیایی تبار، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به پیش دیابت هستند.
  • سن: هرچه سن بالاتر باشد، خطر ابتلا به پیش دیابت نیز بیشتر خواهد بود. احتمال بروز این عارضه از سن 45 سالگی رو به افزایش می‌گذارد و پس از 65 سالگی به صورت تصاعدی بالا می‌رود.
  • دیابت بارداری: در صورت ابتلا به دیابت در دوران بارداری، احتمال بروز پیش دیابت پس از زایمان و در آینده بالا خواهد بود.
  • دیگر بیماری‌ها و عارضه‌ها: بالا بودن کلسترول (کلسترول LDL بد) و فشار خون احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد.
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): بانوان مبتلا به این عارضه به دلیل مقاومت انسولینی بیش از دیگران در معرض پیش دیابت هستند.

 

روش های پیشگیری از مبلا شدن به دیابت (پیش دیابت) :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

وزن خود را کنترل کرده و کاهش دهید :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

دلیل بسیاری از بیماری ها، چاقی و اضافه وزن است، بنابراین تنها کاهش وزن می تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به دیابت داشته باشد. طبق مطالعات، افراد مبتلا به پیش دیابتی که در طول ۶ ماه ۱۰ درصد از وزن خود را از دست دادند، خطر ابتلا به دیابت کامل در آنها ۸۵ درصد کاهش یافت. برای کاهش وزن از قدم های کوچک نیز می توانید بهره بگیرید. یکی از این قدم ها قطع مصرف نوشیدنی های حاوی قند همچون آبمیوه های غیر طبیعی و نوشابه است.

 

ورزش کردن منظم را فراموش نکنید :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

ورزش منظم موجب از بین بردن دیابت می شود، چرا که ورزش موجب کاهش وزن و حساسیت به انسولین می شود. اگر به فعالیت های شدید ورزشی علاقه ای ندارید، هیچ جای نگرانی نیست، به پیاده روی سریع بپردازید.

نکته:

برای بهبود قند خون در افراد پیش دیابتی، پیاده روی سریع بسیار موثرتر از پیاده روی آهسته است.

 

میزان ویتامین (D)بدن خود را بررسی کنید :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

طبق مطالعات سال ۲۰۱۴، افراد مبتلا به پیش دیابتی که سطح ویتامین D آنها کمتر است، دو برابر بیشتر از افرادی که برای دو سال و نیم از مکمل های پیش دیابت استفاده می کنند، دچار دیابت کامل می شوند. حتی در بسیاری از موارد افرادی که مکمل ویتامین D مصرف می کنند، سطح قند خونشان پس از مدتی به حالت طبیعی باز می گردد.

 

وضعیت تیروئید خود را بررسی کنید :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

طبق مطالعاتی که در سال های گذشته انجام شد، سطح پایین هورمون های تیروئید موجب تبدیل عارضه ی پیش دیابت به دیابت می شود. محققان بر این عقیده اند که هورمون تیروئید به افزایش متابولیسم بدن کمک می کند و در صورتی که این متابولیسم کاهش یابد، حساسیت به انسولین و وزن نیز افزایش می یابد.

 

چربی های سالم را مصرف کنید :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

مصرف غذاهای سرشار از چربی های غیراشباع مرکب مثل روغن های گیاهی، ماهی های چرب، دانه ها و آجیل ها، به ویژه اگر جایگزین کربوهیدرات ها و چربی های اشباع شوند، می توانند ریسک ابتلا به دیابت را تا حد زیادی کاهش دهند. البته افراد مبتلا به پیش دیابت می توانند کربوهیدرات مصرف کنند، اما باید از مصرف هرگونه مواد غذایی سفید همچون نان سفید، پاستای سفید، کلوچه و برنج سفید که قند خون را بالا می برد،پرهیز نمایند.

 

غذاهای  مصرفی روزانه خود را سالم تهیه کنید :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

افراد چاقی که غذای خود را آب پز، بخار پز و یا کباب پز می کنند، بیشتر از افرادی که غذای خود را سرخ می کنند یا می پزند، کاهش وزن و بهبود مقاومت به انسولین را تجربه می کنند. دلیلش این است که غذاهایی که در حرارت خشک پخته می شوند، محصولات نهایی گلیکاسیون بیشتری تولید می کنند که موجب مقاومت به انسولین و التهاب در بدن می شود.

آزمایش آپنه ی خواب :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

بسیاری از افرادی که دچار پیش دیابت هستند، از آپنه ی خواب نیز رنج می برند اما خود از آن بی خبرند. استفاده از ابزارهایی که فشار هوا را از طریق یک لوله و ماسک به بدن آنها وارد و راه تنفسی آنها را باز می کند، می تواند سطح قند خونشان را بهبود بخشد و خطر ابتلا به دیابت را در آنها کاهش دهد. اگر در هنگام خواب خر و پف می کنید یا علی رغم ۷، ۸ ساعت خواب کامل همچنان احساس خستگی می کنید، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

 

آزمایش های دوره ای را فراموش نکنید :

علائم پیش دیابت
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

اگر دچار پیش دیابت هستید، باید هر سال آزمایش دیابت دهید. به علاوه، پزشک باید علائم بیماری های قلبی همچون فشار خون و کلسترول را در شما مورد بررسی قرار دهد.

 

منتشرشده توسط

داوود

در حدود 10 سال پیگیر طب سنتی برای پیدا کردن روش های درمانی و مفید بودم . پس از آن تصمیم گرفتم آرشیو و مرجعی برای طب سنتی راه اندازی کنم ، هم اکنون این آرشیو به نام "ضربان زندگی" در اختیار شما هم هست . امیدواریم این آرشیو برای شما هم مفید باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *