آموزه های طب سنتی در باب نوشیدن آب

آموزه های طب سنتی در باب نوشیدن آب

طب سنتی آمیزه ای است از دانسته های طبی ایرانیان و آنچه بعدها اسلام در باب سلامتی و بهداشت توصیه کرده است و مجموع این دانسته ها در گذر زمان و با تجربه های تاریخی، نتایج گرانبهایی داشته است که با گوشه هایی از آن در سایت «ضربان زندگی» آشنا شده ایم.
نگاه طب سنتی به نوشیدن آب هم سلبی است و هم ایجابی. به نحوی که بایدها و نبایدهایی را در این باره توصیه می کند که در ادامه با هم می خوانیم:

خواص نوشیدن مایعات برای بدن

بایدها و نبایدهای نوشیدن آب :

 • وقتی معده تان خالی است آب ننوشید. نوشیدن آب با معده خالی سبب سرد شدن کبد و مغز و در زنان تاثیرات منفی بالقوه ای از جمله سرد شدن رحم و تخمدان را به همراه دارد.
 • وقتی که تشنه هستید در نوشیدن آب عجله نکنید و به آرامی و به صورت مزه مزه کردن آنرا بنوشید و سعی نکنید به یکباره و با عطش و ولع زیاد معدتان را از آب پر کنید.
 • جز در موارد نادر و با تاکید پزشک مورد اعتمادتان به صورت ناشتا قرص و آب را مصرف نکنید.
 • تا می توانید ایستاده آب نخورید و این منع در شب شدیدتر است.
 • آبی که با یخ، خیلی سرد شده است را ننوشید که سیستم گوارشی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و مختل می کند.
 • آب گرم را جز به ضرورت ننوشید، چراکه موجب از بین رفتن خواص غذایی که پیش از آن خورده اید می شود.
 • بنابر روایات رسیده از امام رضا(ع): بهترین آبها برای نوشیدن آبی است که چشمه آن را از سمت مشرق و سبک و روشن باشد و گرامی ترین آبها علاوه بر صفات فوق آن است که محل پیدایش و خروج آن در تابستان از طرف طلوع خورشید باشد و سالمترین و بهترین آنها آبی است که از محل خود بجوشد و مجرای آن شکاف تپه ها و کوههای خاکی باشد.
 • نوشیدن آبِ نیسانِ رومی که بر طبق روایات اسلامی زمان باریدن آن در اردیبهشت ماه است و کمى از آن در اواخر ماه فروردین قرار دارد، سفارش و تاکید زیادی شده است و گفته می شود که هر کس از آب نیسان رومی در هفت شبانه روز، صبح و شام بنوشد از گزند بیمارى هاى گوناگون جسمانى، روحانی و اخلاقى رهایى مى یابد.
 • آب را قبل از نوشیدن هفت مرتبه بجوشانید و در هربار جوشاندن ظرف آن را عوض کنید. نوشیدن این آب به تقویت قوای عمومی بدن و کاستن از تب، کمک زیادی می کند.
 • آب را به اعتدال بنوشیدو به توصیه هایی که شما را به نوشیدن زیاد آب تشویق می کنند وقعی ننهید؛ چرا که طب سنتی بر این عقیده است که نوشیدن بیش از حد آب و اجبار بدن به پذیرش حجم زیاد آب، آنرا برای بدن تبدیل به سمی می کند که جز آسیب های گوناگون و مضاعف، سودی ندارد.
 • اگر به سبب خوردن غذاهای شور یا چرب، احساس تشنگی زیاد به شما دست داد، تا حد امکان از نوشیدن آب خودداری کنید و سعی کنید با نوشیدنیهای سالم مانند شربت سکنجبین تشنگی تان را فرو نشانید.
 • پس از خوردن غذاهای گرم و شیرین از خوردن آب خنک و سرد اکیداً بپرهیزید؛ چرا که به تضعیف استحکام دندانهای شما و آسیب جدی به معده تان می انجامد.
 • آب خنک بهترین فرونشانندۀ حرارت و گرمی بدن است و به هضم غدا هم کمک می کند. همچنین صفرا را آرام می سازد و به معده در دفع ضایعات غذایی باقیمانده یاری می رساند.

فارغ التحصیل رشته برق صنعتی از دانشگاه شهرکرد هستم و از سال 2012 تا الآن در زمینه طراحی و راه اندازی سایت فعالیت میکنم . در سال 2014 تصمصیم به راه اندازی سایت ضربان زندگی گرفتیم و هم اکنون در اینجا در خدمت شما هستیم و امیدواریم که از سایت ضربان زندگی نهایت استفاده را ببرید.

هــمـین حـالا بـپـیوندید

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *