عنوان مقاله : نحوه درمان بیماری ها در طب سنتی

نحوه درمان بیماری ها در طب سنتی

تغذیه صحیح در حفظ و تداوم سلامت روح و جسم انسان اهمیت زیادی دارد و داشتن یک برنامه صحیح غذایی مناسب علاوه بر تندرستی جسم و تقویت سیستم ایمنی بدن در ایجاد نشاط و شادابی انسان موثر بوده و بدن را از بروز بیماری‌ها مصون می‌دارد.

هر اندازه که انسان قوی و سالم باشد کمتر دچار امراض روحی و روانی می‌شود. طب سنتی طبی است که علاوه بر پیشگیری از بیماری‌ها به درمان آن نیز می‌پردازد حکیم بوعلی‌سینا بر عقیده بود که اگر طبیب در درمان بیمار خود از اصلاح غذای او آغاز نکند، گویی بر کشتن وی جرأت یافته است.

همچنین زکریای رازی بر این عقیده است که تا جایی که می‌توانی بیماران را با غذا درمان کنی، با دارو درمان مکن و تا جایی که می‌توانی با داروی مفرد درمان کنی، با داروی مرکب درمان مکن.»

در این مورد پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: معده خانه تمام بیماری‌ها و پرهیز سرآمد درمان است. اگر به کلام گوهربار پیامبر اکرم (ص) توجه کنیم در می‌یابیم که اکثر بیماری‌هایی که امروز افراد گریبانگیر آن هستند به دلیل پرخوری است.

امروزه اکثر افراد با فرارسیدن بهار حجامت می‌کنند که خود حجامت آداب و اصولی دارد و اگر رعایت نشود موجب بیمار شدن افراد می‌شود. متاسفانه افراد جامعه, طب سنتی را با حجامت می‌شناسند و تصور آنها بر این است که حجامت برای همه افراد مفید است ولی باید اینگونه پاسخ داد طب سنتی با حجامت در جامعه ما مشهور شد.

این درحالی است که وظیفه‌ای که طب سنتی بر عهده دارد تغییر سبک زندگی افراد جامعه و پیشگیری از بیماری‌هاست البته در این باره باید گفت که بسیاری از افراد با تجویز‌ داروها و توصیه‌های بی‌مورد به طب سنتی خدشه وارد کرده اند.

طب سنتی بر این عقیده با برجاست که “غذای شما دوای شماست” و با تغییر نوع غذاهای مصرفی و نحوه زندگی کردن بسیاری از افراد از بیماری رهایی پیدا می‌کنند.

اطبای طب سنتی بر این باورند که در درمان بیماری‌ها باید تغغیر سبک زندگی صورت گیرد یعنی فرد چه زمانی غذا مصرف کند, آداب غذا خوردن را آموزش ببیند, چه ساعتی بخوابد و چه ساعتی از خواب بیدار شود, در روز چه میزان فعالیت فیزیکی و ورزش داشته باشد, در طول روز چند بار اجابت مزاج داشته باشد, در مواقعی که عصبانی یا خوشحال یا غمگین است چگونه بر حالات روحی خود تسلط پیدا کند و چگونه روان سالم داشته باشد و در مواجهه با مسائل چگونه برخورد کند.

اما در درمان‌های طب سنتی شتاب زده نباید عمل شود چرا که درمان اگر شتابزده باشد, بدن با یک شوک روبه می‌شود و خود این مسئله نه تنها به درمان کمک نمی‌کند بلکه ممکن است برای بیمار مشکلاتی ایجاد کند.

درمان در طب سنتی” زمان بر اما پایدار تر” است اما اگر افراد در کنار مصرف داروهای طب سنتی تغییری در سبک زندگی خود و تغییری در نوع غذاهای مصرفی خود ندهند, همین مسئله عاملی برای عدم بهبودی بیمار است.

hee746-3
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

به عنوان مثال بسیاری از افراد داروی تقویت معده طب سنتی مصرف می‌کنند ولی همچنین با غذای خود آب یا سالاد یا ماست می‌خورند که خود این مسائل موجب عدم تاثیر دارو بر بدن است.

باید دانست که رعایت رژیم غذایی مناسب در کنار مصرف داروهای طب سنتی, بهبود بیماری را چندین برابر می‌کند و چه بسا افرادی هستند که از پزشک خود شاکیند که چرا بهبودی در خود نمی‌بیند و اگر در زندگی شخصی فرد دقت شود, مشاهده می‌شود که این فرد تغییری در سبک زندگی خود ایجاد نکرده و اصول 6‌گانه حفظ سلامتی که شامل آب و هوا, خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها, حرکت و سکون, خواب و بیداری, اعراض نفسانی یا حالات روحی و روانی و احتباس و استفراغ را در ندگی خود رعایت نکرده است.

بسیاری از افراد غذاهای غلیظ که در معده به سختی هضم می‌شود مانند پیتزا, غذاهای آماده, سیب زمینی سرخ کرده با پنیر پیتزا, بادمجان, غذاهای رستورانی, ماکارونی, سالاد الویه, نان‌های حجیم مانند انواع نان باگت مصرف می‌کنند در کنار آن هم داروهای طب سنتی می‌خورند که تاثیر دارو کم می‌شود.

در طب سنتی بیماری‌ها را باید با غذاهای ساده و موادغذایی که خون را از فضولات پاکسازی می‌کنند, درمان کرد به عنوان مثال افرادی بوده‌اند که دچار برخی بیماری‌های مزمن مانند دردهای مفاصل, آرتروز, واریکوسل, بیماری قند, فشار خون و … بوده‌اند با یک اصلاح ساده نوع موادغذایی که روزانه مصرف می‌کنند و رعایت آداب صحیح غذا خوردن بیماریشان کنترل شده و نیازی به مصرف داروهای طب سنتی پیدا نکرده‌اند چرا که “اصول درمان بیماری‌ها در طب سنتی پاکسازی بدن از مواد زائد است”.

کم‌خوری و تقلیل غذا سرآمد درمان است. بسیاری از افراد اگر مدتی امتحان کنند و همراه با غذای خود آب یا سالاد مصرف نکنند و غذای خود را به خوبی بجوند؛ پس از مدتی احساس سبکی و سرحالی خواهند داشت.

برخی از موادغذایی که به پاکسازی بدن از موادزائد کمک می‌کند و می توان به سیب اشاره کرد. مصرف روزانه چند عدد سیب به صورت فالوده (سیب رنده شده با گلاب + عسل+ زعفران) یا آب سیب یا سیب پخته با کمی زعفران در وعده صبحانه یا وعده شام خود به تنهایی به درمان بیماری‌ها کمک می‌کند.

ورزش و داشتن فعالیت روزانه خود به رقیق شدن موادزائد در خون کمک کرده و مواد زائد از طریق ادرار یا مدفوع یا عرق از بدن دفع خواهد شد. بسیاری از افراد که مدت طولانی ولی مداوم فعالیت فیزیکی مناسبی داشتند, بسیاری از مشکلاتشان برطرف شده است که ضرورت ورزش صحیح در طب نوین نیز بسیار تاکید شده است.

در پایان باید عنوان کرد که افراد بهتر است در درمان بیماری‌های خود عادات غذایی خود را تغییر دهند چرا که امروزه به اثبات رسیده است که غذا نقش مهمی را سلامت انسان بر عهده دارد که این مسئله در طب نوین کمتر به آن توجه شده است و پزشکان طب نوین به غذای بیمار و سبک زندگی آن توجه نمی‌کنند و نسخه‌ای به بیمار می‌دهند که اگر داروهای شیمیایی نیر در کنار تغییر عادات غذاخوردن مصرف شود, فرد احساس بهبودی بهتری دارد.

در حدود 10 سال پیگیر طب سنتی برای پیدا کردن روش های درمانی و مفید بودم . پس از آن تصمیم گرفتم آرشیو و مرجعی برای طب سنتی راه اندازی کنم ، هم اکنون این آرشیو به نام "ضربان زندگی" در اختیار شما هم هست . امیدواریم این آرشیو برای شما هم مفید باشد .

هــمـین حـالا بـپـیوندید

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *