عنوان مقاله : علل بالا رفتن اخلاط

علل بالا رفتن اخلاط

در این مقاله سعی داریم شما را با علل بالا رفتن اخلاط و همچنین بالا بردن اخلاط به طور مصنوعی آشنا کنیم که متن آن به این شرح است:

مزاج شناسی
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

 

علل بالا رفتن خلط دم:

بیشترین علل افزایش خلط دم در افراد،نوع تغذیه،ورزش،فصل بهار،عوامل ارثی،تزریق خون،عوامل دارویی،فعالیت زیاد کبد،فعالیت زیاد مغز استخوان، عوامل قلبی-عروقی،دیدن رنگ قرمز و شرایط آب و هوایی متعادل میباشد.

 

علل بالا رفتن خلط صفرا:

علل بالا رفتن صفرا در بدن:نوع تغذیه،سرطان،میگرن،باد گرم،شکنجه،مسافرت،حاملگی،دعوا،تصادف،عوامل ارثی،قطع عضو،خنده زیاد،دوره عادت ماهانه،رعد و برق،بیش فعالی،زخم معده،سونا،هپاتیت شدید،آب درمانی،فصل تابستان،بستن لوله رحم،نزدیکی کردن(مقاربت)،پرکاری تیروئید،کم خوابی،تماشای سیرک،مصرف مشروبات الکلی،فعالیت زیاد کبد،ورزش های سنگین،فعالیت زیاد معده،خوردن ترشی جات،تشدید غلظت خون،خوردن مداوم بستنی،زایمان طبیعی،پرخور،سرماخوردگی،بالا رفتن چربی خون،شنیدن سر و صدای زیاد،هیجانات عشقی و عاطفی،بستری شدن در بیمارستان،گرفتگی رگ های قلب،مصرف قرص های شادی آور،مشاغل صفراساز(شاطری)،بروز بیماریهایی مثل رماتیسم،مصرف قرص های جلوگیری از بارداری،خوردن خوراکی های گرم مزاج مثل باقلوا،زولبیا،خرماو… می باشد.

علل بالا رفتن خلط بلغم:

بالا رفتن خلط بلغم می تواند به علل مختلف از جمله:بروز بیماریهایی مثل آسم،رماتیسم،یبوست،نفخ شکم و سنگ کلیه،عوامل ارثی،کم خوابی،نزدیکی زیاد،تنفس سریع،کیست کلیه،سرماخوردگی،سینوزیت شدید،دوش آب سرد،دوران شیردهی،کیست تخمدان،رژیم گیاه خواری،خوردن ترشی جات،بارش برف و باران،آب یخ،پرخوابی،فصل زمستان،پرخوری،قرار گرفتن در معرض باد،پوشیدن لباس کم در سرما،خوردن مدام ماست و دوغ،نشستن روی زمین سرد یا مرطوب و خوردن بیش از حد خوراکیهای سرد باشد.

علل بالا رفتن خلط سودا:

بالا رفتن خلط سودا در بدن به علل مختلف از جمله:خلوت بودن مکان زندگی،گرفتگی عروق،فکر . خیال زیاد،کم خوابی شدید،معلولیت جسمانی،استرس و اضطراب،تاریکی،حوادث طبیعی مثل زلزله،بستری شدن در بیمارستان،از دست دادن ثروت،مشکلات ناشی از وجود فیبروم یا کیست تخمدان،سزطان،فصل پاییز،سرما و گرمای شدید،ترس شدید،طلاق گرفتن،غصه خوردن،یبوست،دیدن فیلم ترسناک،شکنجه شدن،شیمی درمانی،بدهکاری زیاد،ورم پروستات،دیر خوابیدن،ترسیدن،نگرانی مداوم،بدهکار بودن،آلودگی هوا،نوشیدن آب خیلی سرد بعد از غذا،استفاده از نوشیدنی های خیلی داغ،استفاده از مشروبات الکلی،نوشیدن آب بین غذا،خوردن غذای فریز شده،خوردن غذای مانده،استفاده از غذای خیلی شور یا خیلی تند و تلخ،استفاده از ظروف تفلون و غذاپزهای برقی،شنیدن مداوم صدای اتومبیل ها و موتورهای کارخانجات،استفاده بیش از حد موبایل و کامپیوتر و… می باشد.

بالا بردن اخلاط به طور مصنوعی:

گاهی به طور مصنوعی هم می توان هر کدام از اخلاط بدن را افزایش داد و آن ها را در خون به جریان انداخت؛مثلا در مورد خلط صفرا می توان با مشت کردن محکم دست ها مثل حالتی که کونگ فو کاران به خود می گیرندو اخم کردن و یا با فریاد بلند،خلط صفرا را در بدن بالا برد.هم چنین می توان با فرو کردن انگشتان دو دست در هم و در جهت مخالف یکدیگر و گذاشتن آن بر روی سینه درحالت خواب یا دراز کش،خلط سودا را در بدن بالا برد.با تنفس سریع و کوتاه می توان خلط بلغم را در خون بالا برد و یا اینکه با دیدن مناظر سرخ رنگ یا پوشیدن لباس های سرخ رنگ نیز خلط دم موجود در خون را بالا برد.

 

 

 

در حدود 10 سال پیگیر طب سنتی برای پیدا کردن روش های درمانی و مفید بودم . پس از آن تصمیم گرفتم آرشیو و مرجعی برای طب سنتی راه اندازی کنم ، هم اکنون این آرشیو به نام "ضربان زندگی" در اختیار شما هم هست . امیدواریم این آرشیو برای شما هم مفید باشد .

هــمـین حـالا بـپـیوندید

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *