عنوان مقاله : شناخت مزاج و راه های شناخت آن

شناخت مزاج و راه های شناخت آن

 هدف ارئه این مقاله شناخت مزاج و راه های شناخت آن در طب سنتی است :

آیا مزاج قابل تغییر است؟

شناخت مزاج و راه های شناخت آن
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

هر فردی دارای دو گونه طبع اصلی و اکتسابی است.

طبع اصلب هر فرد،مادرزادی اوست که از پدر و مادرش به ارث میبرد.همچنین ممکن است ظبع اصلی هر فرد با گذشت زمان،به علت تغذیه نادرست،شرایط آب و هوایی و شیوه زندگی نادرست،تغییر کند و در او به وجود آید که به آن طبع اکتسابی می گویند.

ناگفته نماند که در میان موجودات زنده،مزاج انسان به میزان زیادی تغییر می کند،ولی یا طبیعت یا مزاج حیوانات و گیاهان هیچ وقت به طور کامل تغییر نمی کند بلکه با توجه به شرایط آب و هوایی میزان گرمی،سردی،خشکی و رطوبت آن ها کمی نغییر می کند.

بعنوان مثال:طبیعت سیر گرم است،در هر منطقه جفرافیایی که کشت شود فقط با توجه به شرایط آب و هوایی،میزان گرمی آن،کمی تغییر می کند اما به طور کلی تغییری در کیفیت آن از نظر گرمی به وجود نمی آید و هیچ وقت طبیعت آن سرد نمی شود.

البته می توان مزاج تغییر یافته فرد را دوباره با اصلاح مزاج،به مزاج مادرزادی برگرداند… .

راه های تشخیص طبع:

شناخت مزاج و راه های شناخت آن
طب سنتی ایرانی-اسلامی در ضربان زندگی

برای تشخیص طبع،ابتدا باید سردمزاجی را از گرم مزاجی جدا کنید.برای این کار،باید ببنید در بیشتر حالات،لباس زیاد می پوشید یا نه،خصوصا در زمستان،زیرا کسانی که طبع سرد دارند،تحمل سرما را ندارند و کسانی که طبع گرم دارند تحمل گرما را ندارند.

پس نتیجه میگیریم که سرد مزاج،کسی است که در همه فصول و یا فقط در فصول سرد،طبع یردی داردو برعکس گرم مزاج کسی است که در همه فصول طبع گرمی دارد و در بیشتر اوقات سال لباس زیادی نمیپوشد.

در بین سردمزاجان،بلغمی مزاج ها،در هر چهار فصل سال احساس سرما می کنند ولی سوداوی مزاج ها،تنها در فصول سرد سال(پاییز و زمستان)احساس سردی می کنند و در سایر فصول،این گونه نیستند.اما در بین گرم مزاجان،صفراوی مزاج ها در هر چهار فصل سال حرارت بدنشان بالاست و همیشه از گرما شاکی هستند اما دموی مزاج ها،فقط در فصول بهار و تابستان از گرما شاکی هستند و در بقیه فصول خیلی احساس بدی ندارند.

به طور خلاصه نتیجه می گیریم که:

1-صفراوی ها در تمام سال،خصوصا در تابستان حرارت بدنشان بالاست،آنقدر که در هیچ فصلی نیاز به خود با لباس گرم ندارند.

2-دموی ها فقط در بهار و تابستان حرارت بدنشان بالاست ولی در پاییز و زمستان به لباس گرم احتیاج پیدا می کنند.

3-بلغمی ها در تمام سال،خصوصا در زمستان نیاز شدید به پوشیدن لباس گرم دارند.

4-سوداوی مزاج ها،هم مثل دموی ها فقط در فصول سرد سال (پاییز و زمستان)به لباس گرم احتیاج دارند و در سایر فصول برخلاف بلغمی ها،خیلی احساس سرما نمی کنند.

افراد دیگری هم هستند که اگر چه دارای یکی از شرایط گفته شده در بالا می باشند ولی قسمتی از بدنشان(مثل نوک انگشتان دست ها)همیشه سرد و یا همیشه گرم است(مثل کف پاها)که این امر موجب اشتباه در تشخیص طبع آنها شود.اما باید بگوییم که علایم برخی از بیماریها این است که قسمتی از بدن را سرد یا گرم می کنند؛مثلا یکی از علایم کم خونی این است که باعث سردی نوک انگشتان دست و پاها می شود.همچنین ممکن است سینوزیت باعث احساس سردی شدید در پیشانی و ورم معده باعث سزدی زیاد در وسط قفسه سینه گردد.بنابراین لازم است که شما این گونه موارد استثنایی بشناسید.مثلا ممکن است که شما در همه جای بدن و در همه فصول سال احساس سردی گنید ولی کف پاهایتان داغ باشد،این بدان معناست که شما بلغمی مزاج هستید ولی در عین حال چربی خونتان هم بالاست.

یکی دیگر از راه های تشخیص طبع،این است مه افراد سردمزاج نمی توانند دوش آب سرد بگیرند ولی افراد گرم مزاج خصوصا صفراوی ها این توانایی را دارند.همچنین افراد گرم مزاج به راحتی نمیتوانند عسل آویشن میل کنند چون آویشن،گیاهی گرم است و موجب گرمی بیشتر در عسل می شود و اگر چه بخواهند عسل را با آب بنوشند بایستی آن را با آبلیمو و یا سرکه بیشتری مخلوط کنند.

ممکن است خانمی دارای مزاج گرم و مرطوب باشد ولی بعد از بارداری جنین دختر و زایمان به روش سزارین دچار غلبه مزاج سرد شود.این شخص از ویژگی های قبل از بارداری خود می تواند،به مزاج خود پی ببرد و از تغییراتی که در او ایجاد شده،نوع خلطی که بر او غلبه پیدا کرده است را پیدا کند و بر اساس نوع مزاج جدید،کارهای لازم را برای رسیدن به مزاج اصلی اش انجام دهد.

نکته:

افراد دارای طبع سرد تمایل بیشتری به مصرف خوراکی های گرم دارند و افراد دارای طبع گرم،خوراکی های ترش را دوست دارند.البته افراد گرم مزاج جهت افزایش انرژی خود گاهی تمایل به گرمی بیشتری پیدا می کنند.این افراد به راحتی می توانند حجم زیادی از گرمی هامثل فلفل را بدون هیچ مشکلی میل نمایند.

<<انتشار این مطلب با ذکر منبع بلامانع است>>

 ضربان زندگي . کام

 

 

 

 

 

در حدود 10 سال پیگیر طب سنتی برای پیدا کردن روش های درمانی و مفید بودم . پس از آن تصمیم گرفتم آرشیو و مرجعی برای طب سنتی راه اندازی کنم ، هم اکنون این آرشیو به نام "ضربان زندگی" در اختیار شما هم هست . امیدواریم این آرشیو برای شما هم مفید باشد .

هــمـین حـالا بـپـیوندید

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *